Topaz je silikatni mineral aluminijuma i fluora sa hemijskom formulom Al2SiO4(F,OH)2. Kristalizira se u ortorombskom kristalnom sustavu. Kristali su mu uglavnom prizmatični, a imaju i piramidalni završetak. Po jednoj površini se dade lako odlomiti, tako da sa njim treba oprezno rukovati. Topaz ima tvrdoću 8 po Mosovoj skali tvrdoće. Specifična težina mu je 3,4 do 3,6.
Čisti topaz je proziran, ali obično ima nečistoća. Boje je belog vina ili slamnatožute. Može takođe da bude i bele, sive, zelene, plave, ružičaste ili crvenožute boje. Kada se zagreje žuti topaz postaje crvenkasto-ružičast. Kada se ozrači postaje svetliji.
Prilikom izrade nakita od topaza pomoću pare se nataloži na topazu tanak sloj titanijum oksida, pa se takav topaz prodaje kao mistični topaz.
Topaz se obično nalazi u silikatnim magmatskim stenama granita i riolita. Obično se kristališe u granitnim pegmatitima ili u šupljinama, koje su ispunjene vazduhom u riolitnoj lavi. Takvi topazi se nalaze na planini Topaz u zapadnoj Juti u SAD. Može da se nađe i sa fluoritom i kasiteritom. Nalazišta topaza su u sledećim mestima:
Ural i Ilmen u Rusiji
Češka
Nemačka
Norveška
Italija
Švedska
Japan
Brazil
Meksiko
SAD
Najveći topaz nađen je u Brazilu 1984. i nazvan je "El-Dorado". Težio je 6,2 kilograma i nalazi se u britanskoj kraljevskoj kolekciji.
Ime topaz dolazi od grčke reči topazios, što znači tražiti, a to je bilo ime ostrva u Crvenom moru, kojega je bilo teško naći i gde se kopao žuti kamen u antička vremena. Sam topaz bio je nepoznat u antička vremena. U srednjem veku ime topaz se koristilo kao oznaka za žute dragulje.